Žilina zdolala Skalicu, Arne Kroták odohral 1000. zápas

30.12.2011 Celý región

BRATISLAVA 30. decembra(WEBNOVINY) - Výsledky 34. kola slovenskej najvyššej hokejovej súťaže.

MsHK DOXXbet Žilina - HK 36 Skalica 5:3 (3:1, 2:1, 0:1)

I. tretina

Výborný predsilvestrovský zápas sa začal obojstranne v rýchlom tempe. V 2. min hosťujúci Šátek na dvakrát vyskúšal pozornosť domáceho gólmana, no ten sa nedal nachytať.

V 7. min Skaličania pritlačili najmä zásluhou aktívneho prvého útoku.

O minútu neskôr Školiak zužitkoval prihrávku Pálffyho na strelenie prvého gólu. V 11. min hlavný rozhodca Lauff avizoval vylúčenie za faul na Richarda Hunu, obranca Kudělka umiestnenou strelou vyrovnal na 1:1. V 13. min hrali hostia presilovú hru, zaváhanie ich obrany na modrej čiare však využil najproduktívnejší hráč Žiliny Sivák a po samostatnom úniku druhýkrát prekonal Lakosila. V 18. min tretia domáca útočná formácia rozohrala peknú akciu, Michajlov z ľavej strany prihral Smotrilovi a Lakosil po tretí raz lovil puk zo siete.

II. tretina

V úvode druhého dejstva mohli hostia dať kontaktný gól pri vylúčení Siváka, ale nevyužili početnú prevahu. Skaličania pokračovali v snahe o skorigovanie výsledku. Boli to však domáci, ktorí mohli zvýšiť náskok, ale Sýkora v 27. min samostatný nájazd nepremenil. O dve minúty neskôr sa nepresadil v páde ani Stupka. Góly v tejto časti predsa len padli, najskôr sa v 37. min najlepšie zorientoval pred Lakosilom Drábek a Žilina viedla 4:1. O minútu neskôr strelou od modrej šiary zvýšil na 5:1 domáci kapitán Devečka. Hostia Hruškom v poslednej minúte druhého dejstva upravili na 5:2.

III. tretina

Aj tretiu tretinu takisto ako druhú začali Skaličania presilovkou. Mali síce tlak, ale gól pri vylúčení Drábeka sa im nepodarilo streliť. Boli to Žilinčania, ktorí zásluhou Róberta Hunu v 52. min mohli zvýšiť svoj náskok, ale Lakosil bol opäť pozorný. V záverečnej päťminútovke hostia pridali, ale gól sa im podarilo vsietiť až 20 sekúnd pred záverečným klaksónom. Žilinčania si tak pripísali tri body a prvé víťazstvo nad týmto súperom v sezóne.

Góly: 11. Kudělka (P. Sivák), 13. P. Sivák (Dlouhý, V. Nemec), 18. Smotrila (Michajlov, M. Drevenák), 37. Drábek (V. Nemec, Stupka), 38. D. Devečka (Smotrila, M. Drevenák) - 8. R. Školiak (Pálffy, J. Hruška), 40. J. Hruška (R. Školiak, Šmach), 60. J. Hruška (R. Školiak, Pálffy)
Vylúčení: 3:0, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: R. Lauff - M. Korba, P. Korba, 2578 divákov

Zostavy:
Žilina: M. Laco - D. Devečka, Kudělka, T. Staňo, Dlouhý, Houdek, T. Bokroš - P. Sivák, Róbert Huna, Richard Huna - Drábek, V. Nemec, Stupka - M. Drevenák, Michajlov, Smotrila - T. Sýkora, Linet, J. Kubiš
Skalica: Lakosil - Vyrúbalík, Šmach, I. Jankovič, Kloz, T. Magušin, Gula - Pálffy, R. Školiak, J. Hruška - Obdržálek, Lušňák, T. Višňovský - Kutálek, Holovič, M. Šátek - T. Mikúš, Klejna, R. Konečný

Hlasy:
Milan Jančuška (tréner Žiliny): "Víťazstvo nad lídrom súťaže teší. V prvých desiatich minútach sme nehrali podľa našich predstáv, inkasovali sme gól, ale našťastie sa nám podarilo rýchlo vyrovnať. Chcem hráčov pochváliť, že po hernej a taktickej stránke zvládli dnešný zápas. Som rád, že sme sa s týmto kalendárnym rokom rozlúčili víťazstvom."

Peter Oremus (tréner Skalice): "V prvých desiatich minútach sme hrali to, na čom sme sa dohodli. Potom sme však urobili tri hrubé individuálne chyby, z ktorých sme inkasovali a to rozhodlo o konečnom výsledku. To, že robíme takéto chyby, sa nám často nestáva. Žilina pridala potom ešte ďalšie presné zásahy, k víťazstvu by som jej chcel zablahoželať."

HK AutoFinance Poprad - HC'05 Banská Bystrica 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)

Zápasu predchádzala milá slávnosť, kapitán Popradu Arne Kroták si po úvodnom buly pripísal svoj 1000. duel v extralige.

I. tretina

Prvú šancu však mal na hokejke hosťujúci Kristoffersson, Melicherčík jeho strelu kryl.

S pribúdajúcim časom mali puk čoraz častejšie domáci hokejisti. V 6. min sa preštrikoval pomedzi bystrických obrancov Vaic, no tiesnený nedokázal zakončiť.

Onedlho dobiedzal pred Chorošunom R. Rapáč. Ruský gólman ešte zasiahol, no v 10. min bol na teč popradského útočníka po Suchého strele už prikrátky - 1:0. Poprad bol aj naďalej aktívnejší a zveľadiť svoj náskok mohol ešte Kmiťom, či Vaicom, banskobystrický gólman však nedopustil ďalší gól vo svojej sieti. Na opačnej strane mal vyrovnanie na hokejke Heizer a 52 sekúnd pred prvou sirénou napokon tvrdou strelou vyrovnal kapitán hostí Michal Grman. V prvej tretine ešte mohli diváci registrovať jeden zaujímavý moment, keď Bambúch pri tvrdom "hite" poslal Koskinena aj seba na domácu striedačku.

II. tretina

Vďaka Kútnemu, ktorý fauloval a od arbitra Grečka vyfasoval ešte aj trest v hre hrali hostia na začiatku prostrednej časti sedem minút v početnej výhode. Presilovku však pokazili, nedokázali si vypracovať väčšie šance a na svetelnej tabuli naďalej svietilo vyrovnané skóre. Do vedenia sa mohli potom dostať "barani", Hvila však pred bránkou neuspel v stopercentnej príležitosti. Vynahradil si to v 35. min, keď dostal výborný pas od Hričinu a hostia viedli 2:1. O tri minúty bolo znovu vyrovnané, vyrazený puk do bránky doklepol Popradčan Suchý. Tridsať sekúnd pred druhou prestávkou mohol "modro-bielych" poslať do vedenia Vandas, položil si Chorošuna, ale bekhendom netrafil poloprázdnu bránku.

Zľava: Hráč Popradu Sabahudin Kovačeivč, hráč Bystrice Michal Kokavec a brankár Popradu Marcel Melicherčík počas hokejového zápasu 34. kola Tipsport extraligy medzi HK AutoFinance Poprad a HC´05 Banská Bystrica. Poprad, 30. december 2011. Foto: SITA/Jozef JakubčoV tretej časti boli aktívnejší domáci hokejisti a Chorošun musel riešiť niekoľko spletitých situácii.

Udreli však hostia, Jokila namieril presne a Banská Bystrica znovu viedla. Pravidlo nedáš-dostaneš platilo v krátkom slede i po druhý raz.

Najskôr Rapáč v čistej šanci nedal, na druhej strane z druhej vlny prišiel podporiť ofenzívu bek Bambúch, obral o puk jedného z domácich hráčov a Melicherčíkovi nedal šancu - 2:4. Popradčania už päť minút pred koncom tretej tretiny hrali power play, zopakovali si to i v poslednej minúte, no nedokázali prekonať pozornú defenzívu Bystričanov.

Góly: 10. R. Rapáč (R. Suchý, Vandas), 38. R. Suchý (Miroslav Hlinka, S. Takáč) - 20. M. Grman (Jokila, Hvila), 35. Hvila (T. Hričina, Cunik), 46. Jokila (Hvila, T. Hričina), 48. Bambúch
Vylúčení: 4:10, navyše: Kútny (Banská Bystrica) trest v hre za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko - Gajan, V. Snášel, 2765 divákov

Zostavy:
Poprad: Melicherčík - R. Suchý, D. Brejčák, Kovačevič, Š. Fabian, Jáchym, D. Kramár - Vandas, Koskinen, Kuľha - Škovira, Kmiť, Vaic - P. Svitana, A. Kroták, R. Rapáč - Paločko, Miroslav Hlinka, S. Takáč
Banská Bystrica: Chorošun - Cunik, Kubka, Beňa, M. Grman, Bambúch, Brňák - Hvila, Jokila, T. Hričina - M. Kokavec, Heizer, Kristoffersson - Marcinek, Češík, Kútny - Lamper

HKm Zvolen - HK Nitra 4:3 (1:0, 0:3, 3:0)

Góly: 17. M. Trochta (Marek Slovák, Škvaridlo), 48. Leskovjanský (Juraško, Otčenáš), 54. J. Mucha, 57. M. Trochta (Škvaridlo, Síkela) - 33. Hrnka (M. Štefanka), 36. Martin Segľa (Piačka, Káčer), 37. Kropáč (M. Štefanka)
Vylúčení: 6:5, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák - Bundil, J. Tvrdoň, 1640 divákov

Zostavy:
Zvolen: Škrečko - Vantroba, Juraško, J. Mucha, Marek Ďaloga, Korhonen, Hraško, Ťavoda, Lubor Pokovič - Čurilla, Brabenec, V. Baláž - Marek Slovák, M. Trochta, Škvaridlo - Otčenáš, M. Jurík, Leskovjanský - Zuzin, Síkela, Méry
Nitra: I. Fedor - Rais, Ďurák, M. Hruška, Hrudík, Árvay, Kružík, K. Grman - Hrnka, M. Štefanka, Kropáč - Fojtík, Valčák, Šumichrast - Piačka, Káčer, Martin Segľa - Púchovský, Klíma, Jasinský

HC Slovan Bratislava - Dukla Trenčín 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Góly: 17. Lipiansky (M. Bartánus), 31. D. Skokan (Kukumberg, D. Buc), 40. D. Skokan (Švarný, Kukumberg)
Vylúčení: 3:2 na 2 min, navyše: I. Ďatelinka 5+10+DKZ za bitku - Radulay 5+10+DKZ za bitku, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner - Brath, Stano, 7854 divákov

Slovan: Konrád - Štajnoch, Švarný, Dobroň, I. Ďatelinka, Jass, Jerofejevs, L. Kozák - Šatan, Lipiansky, M. Bartánus - M. Macho, Bulík, M. Bakoš - D. Skokan, Kukumberg, D. Buc - A. Kudrna, M. Sloboda
Trenčín: V. Kováč (41. T. Hiadlovský) - M. Habšuda, Trefný, M. Biro, Gabriš, Vizváry, Štindl, od 21. min Hlubuček, E. Bednár - R. Tvrdoň, P. Fabuš, Pardavý - O. Mikula, Sojčík, A. Šťastný - Tybor, J. Gašparovič, Melichárek - Radulay, M. Filo, Lelkeš

HC Košice - MHC Mountfield Martin 5:2 (1:1, 1:0, 3:1)
Góly: 15. T. Petruška (Marcel Baláž), 27. Dravecký (S. Gron, P. Bartoš), 50. Michel Miklík (S. Gron, Spilar), 60. Zálešák (Tabaček), 60 Michel Miklík (Spilar) - 9. Macejka (M. Sobota), 53. J. Markovič (Galamboš, Michal Važan)
Vylúčení: 3:4 , navyše: tréner Spišiak (Martin) do konca zápasu za nešport. správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš - Rovenský, Orolin, 5491 divákov

Košice: Hylák - J. Tabaček, Homer, Kolba, Šeda, M. Novák, Martin Chovan - Dravecký, Zálešák, P. Bartoš - Michel Miklík, S. Gron, Mlynarovič - Spilar, Marcel Haščák, D. Pašek - Gmitter, Marcel Baláž, T. Petruška
Mountfield: M. Šimko - Drgoň, Brcko, Zukal, J. Perniš, Danko, Tupý - J. Markovič, Galamboš, Michal Važan - Kriška, V. Škoda, Šišovský - Macejka, Miroslav Ižvolt, M. Sobota - J. Cíger, Vartovník, Škumát